Woda - źródło życia

kategoria: Inspiracje
13.03.2015

Jest najpowszechniejszą substancją na Ziemi liczącą ponad 4,5 miliarda lat. Stworzyła fundament dla pierwszych organizmów, jakie pojawiły się na naszej planecie. Człowiek może przeżyć bez niej od 3 do 6 dni. Mowa oczywiście o wodzie, która każdego roku, 22 marca obchodzi swoje święto ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Bez względu na to, że woda zajmuje ponad 70% powierzchni naszego globu, tylko 2-3% stanowi woda pitna, przy czym należy pamiętać, że około połowa tych zasobów uwięziona jest w lodowcach. kropla-wody-w-powiekszeniuWedług danych UNESCO najczystsza woda występuje w Finlandii. Naukowcy przebadali wodę ze 122 krajów, biorąc pod uwagę zawartość w niej rozmaitych substancji i dostępność dla człowieka. W rankingu najlepiej wypadli nasi północni, zamorscy sąsiedzi, dla których ochrona środowiska naturalnego jest jednym z nadrzędnych celów społecznych. Nie zmienia to jednak faktu, że blisko miliard ludzi nie ma dostępu do wody zdatnej do picia. Problem ten dotyka w szczególności mieszkańców kontynentu afrykańskiego, a także części Azji.

Woda ma niezwykle istotne znaczenie dla człowieka – w ciągu życia wypijamy jej średnio 35 tysięcy litrów.rece-w-wodzie Utrata 2% wody w stosunku do masy ciała powoduje bardzo silne pragnienie i 20% spadek koncentracji. Przy 10% ubytku wody pojawiają się halucynacje, a deficyt sięgający 12% stanowi realne zagrożenie dla życia. Pozbawienie organizmu 20% wody powoduje śmierć. Według WHO z powodu braku wody co 8 sekund umiera na świecie jedno dziecko. Z tego względu powstają fundacje angażujące się w dostarczanie wody pitnej w miejsca największego jej deficytu i poprawę warunków sanitarnych.

Jedną z tego typu organizacji jest fundacja We Are Water założona w 2010 roku przez firmę Roca, realizująca w ramach swojej działalności dwa podstawowe założenia. Pierwszym z nich jest zmobilizowanie społeczeństw do dyskusji na temat racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi i uwrażliwienie na problem rosnącego niedoboru wody pitnej. Drugim celem fundacji jest niwelowanie skutków nieodpowiedniego wykorzystywania wody. We Are Water prowadzi szereg inicjatyw o charakterze edukacyjnym, które pozwalają szerzyć wiedzę na temat zdrowia i higieny w krajach rozwijających się. Równolegle fundacja zajmuje się pomocą w rozwoju infrastruktury, której podstawowym zadaniem jest poprawa warunków sanitarnych przede wszystkim w krajach Afryki i Azji.

barcelona-world-raceNagłośnieniu problemu niedoboru wody i złych warunków higienicznych w jakich żyje ponad 2,5 miliarda ludzi ma służyć przyłączenie się fundacji do wyścigu Barcelona World Race. To regaty dwuosobowych załóg, które nieprzerwanie płyną dookoła świata. Łódź pod banderą We Are Water prowadzą Bruno i Willy Garcia. Wyścig ma nie tylko wydźwięk sportowy, ale również ideologiczny. Żeglarze za podstawowy cel postawili sobie krzewienie świadomości o sprawiedliwej dystrybucji wody w różnych miejscach na świecie. Dlaczego jest to tak ważne? O ile przeciętny Amerykanin zużywa w ciągu doby 500 litrów wody, a Europejczyk około 190 litrów, o tyle w wielu krajach rozwijających się na jednego człowieka przypada zaledwie 5-10 litrów wody na dobę, której źródła niejednokrotnie oddalone są od domostwa o kilka kilometrów. Warto dodać, że aż 70% dziennego zużycia wody w krajach rozwiniętych przypada na łazienkę, natomiast w kuchni tracimy zaledwie 5%. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych oszacowali, że statystyczna trzyosobowa rodzina odkręca w ciągu doby kran aż 74 razy! Dla porównania, człowiek w okresie średniowiecza potrzebował jedynie 5 litrów wody na dobę.

nowoczesna-bateria-roca-l20Domyślacie się na pewno, że nadrzędnym celem współczesnych społeczeństw jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań pomagających oszczędzać wodę, które dodatkowo sprzyjają domowemu budżetowi. Nieodłącznym elementem każdej łazienki i kuchni zaaranżowanej w duchu ekologii są zatem nowoczesne baterie, które dzięki obecności perlatorów i zaawansowanych mechanizmów, ograniczają do minimum ilość wody wypływającej z kranu bez konieczności rezygnacji z komfortu użytkowania. Szacuje się, że klasyczna bateria bez perlatora generuje przepływ wody sięgający 12-15 litrów na minutę. Dla porównania, maleńkie sitko u wylotu wylewki, znajdujące się w bateriach Roca w połączeniu z innymi mechanizmami nowej generacji powoduje, że przepływ wody maleje do 2 litrów na minutę. Na szczególną uwagę zasługuje także wprowadzony przez markę Roca system CLICK zmniejszający o 50% siłę strumienia wody. Równie ważną kwestią jest oszczędność wody w toalecie. Nowoczesne rozwiązania, wśród których rosnącą popularnością cieszy się opatentowana przez firmę Roca technologia Clean Rim, pozwalają ograniczyć utratę wody nawet o 30%. Podkreślamy jednocześnie, że innowacje muszą iść w parze z wewnętrzną potrzebą zaangażowania się w racjonalne gospodarowanie wodą. Może zatem warto zrezygnować z kąpieli w wannie pełnej wody, zapewniając sobie niemniej relaksujące chwile pod prysznicem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*