Kropla do kropli, czyli kilka słów o eko-armaturze

kategoria: Wybierz dla siebie
05.12.2014

Ekologia coraz częściej kojarzy nam się nie tylko z myślą filozoficzną skierowaną na ochronę przyrody, ale również z zauważalnymi oszczędnościami w domowym budżecie. Z tego względu staramy się racjonalnie gospodarować zasobami środowiska korzystając z nowoczesnych rozwiązań i technologii, oferowanych między innymi przez wiodących producentów armatury kuchennej i łazienkowej. Inwestycja w innowacje jest lokatą we własny komfort i poczucie uczestniczenia w ogólnoświatowej misji mającej na celu uchronić naturę przed zbyt ekspansywną działalnością człowieka prowadzącą do coraz szybszego procesu wyniszczania środowiska.

Ziemia bardzo często nazywana jest błękitną planetą, ponieważ około 3/4 jej powierzchni pokrywają morza i oceany. Niestety zamknięta w nich woda, z racji zasolenia, nie jest zdatna do picia. Naukowcy szacują, że jedynie 3% wody na naszym globie może być spożywane przez organizmy żywe. Mało? Oczywiście! W takim razie pomyślcie, że około 70% wody słodkiej uwięzionej jest w lodowcach. Do naszej dyspozycji pozostaje więc jedynie 1%  wody z ogólnych jej zasobów. Z tego względu coraz głośniej mówi się o konieczności racjonalnego gospodarowania wodą. Dzięki nowoczesnym urządzeniom sanitarnym i kuchennym oszczędzanie jest prostsze niż myślicie. Nie wierzycie? W takim razie pokażemy Wam szereg rozwiązań, które zaskoczą Was swoją prostotą użytkowania i na pewno przypadną Wam do gustu.

Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym rozpoczyna się na poziomie baterii łazienkowych i kuchennych. Dawno temu do lamusa odeszły trwoniące wodę tradycyjne baterie dwuuchwytowe, ustępując miejsca swoim bardziej oszczędnym jednouchwytowym odpowiednikom. Od tego czasu na rynku armatury dokonała się prawdziwa rewolucja. Dziś standardem są nie tylko mieszacze wody, ale także szereg rozwiązań ograniczających jej zużycie do minimum. Jakie to mechanizmy? Zapraszamy do lektury!

Spore oszczędności w przypadku zarówno baterii łazienkowej jak i zlewozmywakowej zapewnia perlator.oszczednosc-wody-w-kranie-z-perlatorem To bardzo proste rozwiązanie, które pozwala  ograniczyć ilość wody jaka wypływa z naszych kranów nawet do 2 litrów na minutę (w bateriach pozbawionych perlatora wartość ta wynosi ok. 12 litrów na minutę), - spójrzcie na wykres obok.  Czym jest perlator? To małe sitko zamontowane na końcu wylewki. Jego zasada działania opiera się na napowietrzaniu wody, dzięki czemu przy mniejszym jej zużyciu strumień i ciśnienie pozostaje bez zmian. Perlator jest obecny w większości baterii produkowanych przez markę Roca – wiodącego producenta armatury przyjaznej naturze. Warto jednak podkreślić, że firma oferuje także bardzo nowoczesne i wyjątkowo oszczędne baterie pozbawione perlatora, które dzięki ogranicznikowi przepływu w głowicy stanowią jedne z najbardziej ekologicznych rozwiązań dostępnych na współczesnym rynku armatury. nowoczesna-bateria-roca-esmaiPrzykładem mogą posłużyć baterie umywalkowe z linii Thesis, które oprócz innowacyjnych technologii zaskoczą Was również bardzo elegancką i ergonomiczną formą. Jakie jeszcze przydatne rozwiązania oferuje? Na początek pokażemy Wam system Eco-Click. Zamontowany wewnątrz baterii specjalny dysk reguluje temperaturę wody pozwalając zaoszczędzić energię zużywaną na jej podgrzanie. Intuicyjny, bardzo wygodny mechanizm ogranicza objętość strumienia, generując nawet 50% oszczędności wody wypływającej z kranu podczas codziennych czynności. Jeśli jednak potrzebujemy skorzystać z większej jej ilości, wówczas jedyne co musimy zrobić to pokonać delikatny opór dźwigni baterii, która zasygnalizuje nam przejście w tryb zwiększonego zużycia. Niemniej ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem jest innowacyjny system Cold-water Start. Na czym polega? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta. Włączenie od razu gorącej wody powoduje stratę nie tylko samego surowca, ale również energii potrzebnej do podgrzania. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się jeśli do zimnej wody dodawana jest stopniowo ciepła – wówczas uzyskujemy podwójną oszczędność, a dodatkowo zapewniamy sobie maksymalny komfort pracy. bateria-singles-Pro-z-głowica-progresywnaTechnologia Cold-water Start została zastosowana w bateriach umywalkowych i bidetowych z serii L20, które dzięki minimalistycznej, geometrycznej formie doskonale sprawdzą się w każdej aranżacji wnętrza. Na uwagę zasługują również ograniczniki przepływu wody, które znalazły zastosowanie w bateriach wannowych i wannowo-natryskowych produkowanych przez firmę Roca. To rozwiązania, które znacznie ograniczają zużycie wody nie zmniejszając przy tym komfortu użytkowania.

Produktem, który przekona Was, że oszczędzanie wody nigdy nie było bardziej proste, jest bateria Singles-Pro, Za przepływ wody odpowiada w niej głowica progresywna. Brzmi skomplikowanie? Wcale nie! Postaramy się w kilku słowach wyjaśnić Wam mechanizm jej działania. Bateria Singles-Pro sterowana jest za pomocą jednego uchwytu pracującego w płaszczyźnie pionowej. Zarówno siła strumienia jak i temperatura wody uzależniona jest od kąta nachylenia dźwigni. Tym sposobem po przekroczeniu kąta 110 stopni z kranu zaczyna wypływać ciepła woda. Im wyżej uniesiemy uchwyt, tym cieplejszą wodę otrzymamy. Dzięki ograniczeniu przepływu do zaledwie 9 litrów na minutę możemy zaoszczędzić nawet 25% wody zużywanej podczas codziennych czynności. Dodatkową zaletą jest zniwelowanie do minimum poboru energii niezbędnej do podgrzewania wody.

bateria-termostatyczna-victoria-n-tSpecjaliści przekonują, że najwięcej strat wody generuje proces dostosowywania odpowiedniej temperatury. W odpowiedzi na oczekiwania użytkowników i podążając za rozwojem myśli ekologicznej, firma Roca zaproponowała baterie termostatyczne z linii Victoria-N-T. To produkty, które w łatwy sposób pozwalają ustawić temperaturę wody i siłę jej strumienia, stając się synonimem wygody i oszczędności. Ich dodatkową zaletą jest mechanizm Security 38 zabezpieczający przed wypływem gorącej wody, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza wtedy kiedy w domu są małe dzieci. Przyjazna dla najmłodszych jest również technologia Safe Touch zapobiegająca nagrzewaniu się  korpusa baterii.

bateria-termostatyczna-roca-victoria-n-tBez względu na to, czy planujecie wyposażenie swojej łazienki, pokoju kąpielowego lub kuchni od podstaw, bądź chcecie jedynie przeprowadzić remont, ekologiczna bateria łazienkowa powinna znaleźć się na liście Waszych priorytetów. Odpowiednio dobrana, dostosuje się do Waszych potrzeb i zagwarantuje pełen komfort użytkowania podczas codziennych czynności. Jeśli w dalszym ciągu nie jesteście zdecydowani, który model wybrać, zachęcamy Was do zapoznania się z katalogiem produktów marki Roca, w którym znajdziecie nie tylko ekologiczną i jednocześnie ekonomiczną armaturę łazienkową i kuchenną, ale również odkryjecie bogactwo różnorodnych form i kształtów idealnie wpisujących się w panujące trendy aranżacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*