Eko dom zacznij od eko łazienki

kategoria: Porady
04.09.2015

Obecnie coraz większą wagę przywiązuje się do ekologicznego stylu życia i wykorzystania takich rozwiązań w różnych dziedzinach.  Te działania mają niezwykle pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, dlatego warto stosować je również w domu, a zwłaszcza w łazience. Poprzez zredukowanie zużycia wody, prądu, gazu i środków chemicznych możemy w znaczącym stopniu przyczynić się do poprawy otaczającego nas świata.

Oszczędne gospodarowanie wodą ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na domowy budżet. Jednym z zyskujących na popularności rozwiązań, na które warto się zdecydować jest domowy system recyklingu, czyli ponowne wykorzystanie wody z mycia rąk i kąpieli na przykład do spłukiwania miski WC.  Warto pomyśleć także nad instalacją rozwiązań z   powłokami zapobiegającymi osadzaniu zabrudzeń, takimi jak oferowana przez firmę Roca osłona Maxi Clean. Dzięki nim ograniczymy częstotliwość sprzątania, a co za tym idzie – zużycie wody.

Z kolei  bezkołnierzowe miski WC Rimless oferowane przez Roca zapewniają łatwiejsze czyszczenie i wydajniejsze spłukiwanie. Brak tradycyjnego kołnierza wpływa na estetykę, ale przede wszystkim ułatwia higienę użytkowania. Ta innowacyjna technologia jest dostępna w seriach Gap oraz Nexo - zobacz film. Instalacja odpowiedniego stelaża podtynkowego Duplo może również znacząco obniżyć rachunki  za wodę.

Miska WC Gap Rimless

Dodatkowo warto rozważyć instalację baterii łazienkowych wyposażonych w systemy Eko, które pozwalają ograniczyć przepływ wody. Dzięki temu zadbamy nie tylko o środowisko, ale też o własną kieszeń. W przypadku baterii jednouchwytowych można znacznie szybciej i przy wykorzystaniu mniejszej ilości wody uzyskać strumień o pożądanej temperaturze i intensywności. Dobrym przykładem takiego systemu są baterie umywalkowe z serii L90 – w tej kolekcji znajdziemy najbardziej zaawansowane technologie, zapewniające płynność użytkowania i oszczędność wody i energii.

Miska WC Nexo RimlessNie zapominajmy jednak, że ogromny wpływ na środowisko mają także nasze przyzwyczajenia – oszczędzanie wody w czasie mycia zębów, segregacja śmieci, gaszenie niepotrzebnych świateł. Warto nawet pójść krok dalej i zrezygnować z chemicznych środków czyszczących na rzecz ekologicznych, takich jak woda, ocet i soda oczyszczona. Skutecznie zwalczają nieprzyjemne zapachy i działają wybielająco. Z ich pomocą usuniesz zabrudzenia i plamy z glazury i terakoty, drewnianych mebli, plastikowych drobiazgów, szklanych lub porcelanowych naczyń. Wymieszane razem działają podwójnie skutecznie. Pasta z sody i octu (w proporcji 2:1) pomo­że usunąć kamień i wypolerować na wysoki połysk metalowe przedmioty, na przykład krany czy deszczownicę.

  1. Powoli zaczynam przymierzać się do remontu łazienki i rozglądam się za sprzętami, które pomogłyby mi ograniczyć zużycie wody, zwłaszcza, że rachunki są bardzo wysokie. Teraz przynajmniej wiem, jakiego producenta mam na pewno szukać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*